Get Adobe Flash player

Aluminyum Dış Cephe Kaplaması Nedir ve Ne işe Yarar?

Özellikle günümüzde binaların estetik görünümleri ve ısıl yalıtımları için birçok kaplama teknolojisi bulunmaktadır. Binanın dış yapısının üstüne monte edilebilen, alüminyum, ahşap, mermer, granit, limra, kompozit, siding gibi kaplama yöntemleri mevcuttur. Bu teknolojiler ile bina veya evleriniz hem daha güzel bir dış görünüme sahip olacak hem de daha iyi bir ısı yalıtımı sağlanmış olacaktır.

Alternatifi olan ahşap kaplamalar düşünüldüğünde çok daha az bakım gerektirmesi ve fiyat avantajı ile öne çıkan alüminyum dış cephe kaplamaları yeni yapılan konutlarda bu özellikleri ile (vinil kaplamalar ile birlikte) en çok tercih edilen kaplama türüdür. Hazır panellerin bağlantı elemanları ile dış cepheye tutturulması ile uygulanan kaplama bu sayede kısa zamanda tamamlanabilmektedir. Eğer dış cephe kaplaması için istediğiniz modeli ve rengi bulmak istiyorsanız alüminyum kaplama katalogları bakmanız gereken ilk yer olmalı. Pek çok farklı desen renk seçeneği bulabileceğiniz alüminyum paneller isteğinize göre yatay veya dikey olarak döşenebilmekte.

Duvarların analitik olarak incelenebilmesi için duvarın üç ayrı bölümde ele alınır ve bu bölümler,

 • Kaplama
 • Çekirdek
 • Kaplama


Bunlardan dış kaplamalar, dış duvarın dış yüzünde bulunan ve yapının dış atmosferle doğrudan temas eden yüzeylerini oluşturur. Doğrudan yapı dışından yani atmosferden gelen zararlı etkilerden duvar çekirdeğini koruma görevi dış kaplama malzemesi tarafından karşılanacaktır. Dolayısıyla, bu amaçla kullanılacak kaplama malzemelerinin,

 • Atmosferin kimyasal etkilerine dayanıklı olması
 • Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden bozulmaması
 • Sıcaklık farkları dolayısıyla oluşacak genleşme ve daralmalardan zarar görmemesi
 • Yağış sularından bozulmaması ve suyu içine almaması
 • Don etkisiyle bozulmaması
 • İçten gelen ve iç yüzeyde oluşan buharın dışarıya çıkmasına engel olmaması gibi temel özelliklere sahip malzemeler olması gerekir


Yapı fiziğiyle doğrudan ilgili bu gibi özellikler dışında, dış kaplamaların, binanın görünen yüzünü oluşturduğu için, renk, doku özellikleriyle birlikte estetik yönden de binayı takdim edici nitelikleri bünyesinde toplaması beklenir.

Dış kaplama malzemeleri bina cephesine uygulanabilme yönünden temelde beş ayrı grupta ele alınıp açıklanır:

 • Sıvalar
 • Yapıştırıcıyla tespit edilen plaka halindeki rijit kaplamalar
 • Konstrüksiyon sistemiyle tespit edilen plaka halindeki rijit kaplamalar
 • Prefabrike duvar kaplama ve panelleri
 • Giydirme cepheler
 •  

Alüminyum Dış Cephe Kaplamalarının Avantajları

 •  

Dış cephe kaplamaları için kullanılan ahşap paneller her ne kadar daha şık görünse de gerektirdiği bakım ve bunun için harcanan paralar yüzünden yıllar içinde inşaat sektöründe ikinci plana atıldı. Bakım maliyetlerini düşürmek ve yıpranmış ahşap dış cepheyi daha hesaplı fiyatlarla değiştirmek istiyorsanız alüminyum sizin için uygun bir seçenek olacaktır. Eğer alüminyum cephe kaplamasından emin değilseniz en iyi alternatifiniz vinil cephe kaplamalarıdır.


Vinil kaplı alüminyum cephe panelleri

Boya sizin için bir sorun oluşturuyorsa ve dış cephenin hava koşulları nedeniyle oluşan yıpranmalardan en az şekilde etkilensin istiyorsanız vinil kaplı alüminyum kaplamaları kullanabilirsiniz.Hesaplıdır. Her bütçeye uygun bir alüminyum kaplama seçeneği bulunabilir. Çok az bakım gerektirir. Vinil kaplamaları modelleri genellikle 30-40 yıl üretici firma garantisi ile satılmaktadır. Paneller fabrikadan montaja hazır olarak çıktığı için monte edilirken taşıyıcı bağlantılar cepheye sabitlendikten sonra hızla uygulanabilmektedir.

Dezavantajları

Alüminyum yumuşak bir metal olduğu için darbelere karşı dayanıksızdır ve zaman içinde çökmeler oluşabilir. Rüzgarlı günlerde gürültüye neden olabilir.
Alüminyum ahşap gibi detaylı işçiliğe izin vermeyen bir hammadde olduğu için çok ince desen çalışmaları uygulanamaz. Daha dayanıklı olan alüminyum üzeri vinil kaplamalar nispeten daha pahalıdır. Boyasız olarak kullanıldığında çizilmelere karşı korumasızdır.

Alüminyum dış cephe uygulaması

En büyük dezavantajlarından biri olan bölgesel çökmelere karşı iki uygulama bulunuyor. Birincisi çökme oluşan bölgede bulunan panellerin sökülerek aynı araba kaportasında olduğu gibi düzeltilmesi ve panelin tekrar takılması. İkincisi ise (eğer çöken alanın çapı küçükse) bu bölgenin tam ortasına bir delik açılarak çöken alanın bir çubuk yardımıyla dışarı doğru çekilerek bu delikten düzeltilmesi ve delinen yerin sıva ile kapatılarak boya sürülmesidir.
 

Copyright © 2013. All Rights Reserved.